Sommarjobb

Är du intresserad av att jobba hos oss i sommar som veterinär? Snart är sommaren här och då kan du få chansen att jobba tillsammans med oss.

Vi på Distriktsveterinärerna har ett betydelsefullt uppdrag som bidrar till ett gott djurskydd samt säkra tillgången till veterinär service. Vi finns runt om i hela Sverige och under sommaren behöver vi förstärkning av duktiga veterinärer på många av våra motttagningar. 

Vi kan inom ett sommarjobb erbjuda dig:

  • Utmanande arbetsuppgifter i en spännande verksamhet
  • För dig som studerar en chans att få en inblick i hur det är att arbeta hos oss
  • Möjlighet att knyta viktiga kontakter samt skaffa erfarenheter och referenser
  • Möjlighet att bidra till ett viktigt samhällsuppdrag

Perioden för våra sommartjänster är juni till augusti med tillträde enligt överenskommelse. Vissa lokala avvikelser kan förekomma.

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansökan

Rekrytering sker löpande, ansök därför redan idag.

Tänk på att i din ansökan motivera vilket praktikområde eller mottagning du är intresserad av att arbeta på samt vilken period du är tillgänglig för arbete. Ju mer information vi får desto större är chansen att du blir inbjuden till intervju till det område du vill arbeta i.

Ansök genom att klicka här.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Praktikområden

Nedan finner du en sammanställd lista på våra praktikområden som söker sommarvikarier och kontaktuppgifter till klinikchefen. Har du frågor och funderingar kring mottagningen och arbetet i ett särskilt praktikområde kontaktar du klinikchefen för det området.

Region nord

Klinikchef

Mejladress

Telefonnummer

Gotland Roma, Gotland Burgsvik

Catarina Sjö

ninna.sjo@dv.sjv.se

010-122 96 77

Nerike

Hannah Uppström

hannah.uppstrom@dv.sjv.se

010-122 86 47

Södra Dalarna

Aune Maria Ebner

Aune.Maria.Ebner@dv.sjv.se

010-122 86 26

Mora

Åsa Sparr

Asa.Sparr@dv.sjv.se

010-122 86 05

Sollefteå, Örnsköldsvik

Marlene Wiklander

Marlene.Wiklander@dv.sjv.se

010-122 83 68

Jämtland, Hede

Marte Svedjesten

Marte.Svedjesten@dv.sjv.se

010-122 84 26

Vännäs, Skellefteå, Ånäset

Monica Ågren

Monica.Agren@dv.sjv.se

010-122 83 15

Arvidsjaur, Lycksele, Vilhelmina

Jonna Forsén

jonna.forsen@dv.sjv.se

010-122 82 85

Piteå/Älvsbyn

Linda Callenberg

linda.callenberg@dv.sjv.se

010-122 81 68

Kalix

Kristina Olsson

Kristina.Olsson@dv.sjv.se

010-122 81 4


 

Region syd

Klinikchef

Mejladress

Telefonnummer

Karlskrona

Torbjörn Rönning

Torbjorn.Ronning@dv.sjv.se

010-122 97 24

Växjö, Forsheda

Angelica Jonasson

angelica.jonasson@dv.sjv.se

010-122 91 29

Kungsbacka

Karolina Dahlqvist

karolina.dahlqvist@dv.sjv.se

010-122 94 64

Gamleby, Vimmerby

Lena Jakobsson

Lena.Jakobsson@dv.sjv.se

010-122 96 06

Norrköping, Valdemarsvik, Söderköping

Isabell Tallberg

Isabell.Tallberg@dv.sjv.se

010-122 90 70

Väderstad, Åtvidaberg, Borensberg

Carina Söderlund

Carina.Soderlund@dv.sjv.se

010-122 90 67

Eskilstuna/Flen/Nyköping

Helena Sixtensdotter Sandberg

helena.sixtensdotter.sandberg@dv.sjv.se

010-122 89 46

Falköping, Skara, Tibro

Ylva ter Horst

Ylva.terHorst@dv.sjv.se

010-122 91 66

Stenungsund-Lilla Edet, Vårgårda

David Köster

david.koster@dv.sjv.se

010-122 93 47

Dalsland

Hanna Strutz

hanna.strutz@dv.sjv.se

010-122 93 28

Arvika, Sunne, Säffle

Börje Adolfsson

borje.adolfson@dv.sjv.se

010-122 87 04

Kontakta oss

Har du frågor om oss som arbetsgivare eller våra lediga tjänster är du välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.