Sommarjobb

Är du intresserad av att arbeta hos Distriktsveterinärerna sommaren 2018?

Just nu kan du söka sommarjobb hos oss för 2018! Hos oss kan du arbeta som djurvårdare, djursjukskötare och veterinär i sommar.

Våra mottagningar finns runt om i hela Sverige. Perioden för våra sommartjänster är juni till augusti med tillträde enligt överenskommelse. Lokala avvikelser kan förekomma.

Annonserna för sommarjobb hittar du under lediga tjänsterlänk till annan webbplats eller via länkarna nedanför.

Tänk på att i din ansökan motivera varför du är intresserad av ett visst praktikområde eller mottagning. Om du söker sommarjobb hos oss uppge i din ansökan också vilken period du är tillgänglig för arbete. Ju mer information vi får desto större är chansen att du blir inbjuden till intervju till det område du helst vill arbeta i.

Vi söker dig som:

Vill arbeta som legitimerad veterinär och/eller TF veterinärlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Vill arbeta som djursjukskötare och/eller djursjuksskötare med särskilt tillståndlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Vill arbeta som djurvårdare och som läser till veterinär år 1-4länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Vi använder oss av offentliga jobb och vill därför att du skickar in din ansökan via vårt vårt system. Du finner en länk för registrering av din ansökan i annonsen. I ansökan kommer du fylla i ett frågeformulär där du bland annat uppger vilket eller vilka praktikomrdåe du är intresserad av att arbeta i.

Nedan finner du en sammanställd lista på våra praktikområden som söker sommarvikarier och kontaktuppgifter till klinikchefen. Har du frågor och funderingar kring mottagningen och arbetet i ett särskilt praktikområde kontaktar du klinikchefen för det området.

Varmt välkommen med din ansökan!

 

Region nord

Klinikchef

Mejladress

Telefonnummer

Gotland Roma, Gotland Burgsvik

Catarina Sjö

ninna.sjo@dv.sjv.se

010-122 96 77

Vårsta, Rimbo

Liza Engqvist

liza.engqvist@dv.sjv.se

010-122 88 44

Fjärdhundra, Östhammar, Tierp

Thomas Sandebert

Thomas.Sandebert@dv.sjv.se

010-122 88 05

Nerike

Hannah Uppström

hannah.uppstrom@dv.sjv.se

010-122 86 47

Södra Dalarna

Aune Maria Ebner

Aune.Maria.Ebner@dv.sjv.se

010-122 86 26

Mora

Åsa Sparr

Asa.Sparr@dv.sjv.se

010-122 86 05

Hudiksvall, Bollnäs, Gävle

Anna-Carin Sjöberg

Anna-Carin.Sjoberg@dv.sjv.se

010-122 85 24

Sollefteå, Örnsköldsvik

Gudrun Håkansson

Gudrun.Hakansson@dv.sjv.se

010-122 83 44

Sundsvall

Marlene Wiklander

Marlene.Wiklander@dv.sjv.se

010-122 83 68

Jämtland, Hede

Marte Svedjesten

Marte.Svedjesten@dv.sjv.se

010-122 84 26

Vännäs, Skellefteå, Ånäset

Monica Ågren

Monica.Agren@dv.sjv.se

010-122 83 15

Arvidsjaur, Lycksele, Vilhelmina

Jonna Forsén

jonna.forsen@dv.sjv.se

010-122 82 85

Piteå/Älvsbyn

Linda Callenberg

linda.callenberg@dv.sjv.se

010-122 81 68

Kalix

Kristina Olsson

Kristina.Olsson@dv.sjv.se

010-122 81 48

Gällivare, Jokkmokk, Kiruna

Petra Wadlund Lindh

petra.wadlund.lindh@dv.sjv.se

010-122 81 03

 

Region syd

Klinikchef

Mejladress

Telefonnummer

Österlen/Sjöbo

Suzanne Jernberg

Suzanne.Jernberg@dv.sjv.se

010-122 98 04

Flyinge

Anna Riis Hindhede

Anna.Hindhede@dv.sjv.se

010-122 98 54

Halmstad, Klippan/Röstånga

Peter Jacobsson

Peter.Jacobsson@dv.sjv.se

010-122 95 06

Karlshamn, Kristianstad, Hässleholm

Carlos Kallay

Carlos.Kallay@dv.sjv.se

010-122 97 66

Karlskrona

Torbjörn Rönning

Torbjorn.Ronning@dv.sjv.se

010-122 97 24

Växjö, Forsheda

Angelica Jonasson

angelica.jonasson@dv.sjv.se

010-122 91 29

Kungsbacka

Karolina Dahlqvist

karolina.dahlqvist@dv.sjv.se

010-122 94 64

Gamleby, Vimmerby

Lena Jakobsson

Lena.Jakobsson@dv.sjv.se

010-122 96 06

Norrköping, Söderköping, Åtvidaberg, Valdemarsvik

Isabell Tallberg

Isabell.Tallberg@dv.sjv.se

010-122 90 70

Väderstad, Borensberg

Carina Söderlund

Carina.Soderlund@dv.sjv.se

010-122 90 67

Eskilstuna/Flen/Nyköping

Helena Sixtensdotter Sandberg

helena.sixtensdotter.sandberg@dv.sjv.se

010-122 89 46

Falköping, Skara, Tibro

Ylva ter Horst

Ylva.terHorst@dv.sjv.se

010-122 91 66

Stenungsund-Lilla Edet, Vårgårda

David Köster

david.koster@dv.sjv.se

010-122 93 47

Dalsland

Hanna Strutz

hanna.strutz@dv.sjv.se

010-122 93 28

Arvika, Sunne, Säffle

Börje Adolfsson

borje.adolfson@dv.sjv.se

010-122 87 04

Kristinehamn

Carina Pettersson

carina.pettersson@dv.sjv.se

010-122 87 27

 

 

 

Kontakta oss

Har du frågor om oss som arbetsgivare eller våra lediga tjänster är du välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.