Sommarjobb

Är du intresserad av att jobba hos oss under sommaren 2019 som veterinär eller djursjukskötare?

Vill du arbeta med förebyggande djurhälsovård och skapa trygghet för djur och djurägare? Vill du ha ett arbete i sommar där du kan göra skillnad? Då är vi intresserade av dig!

Vi finns över hela landet och under sommaren 2019 behöver vi förstärkning av duktiga medarbetare på flera av våra mottagningar. 

Vi kan inom ett sommarjobb erbjuda dig:

  • Utmanande arbetsuppgifter i en spännande verksamhet
  • För dig som studerar en chans att få en inblick i hur det är att arbeta hos oss
  • Möjlighet att knyta viktiga kontakter samt skaffa erfarenheter och referenser
  • Möjlighet att bidra till ett viktigt samhällsuppdrag

Perioden för våra sommartjänster är juni till augusti med tillträde enligt överenskommelse. Vissa lokala avvikelser kan förekomma.

Ansökan

Ansökan för sommaren 2019 finns nu öppen för veterinärer och djursjukskötare.

Du fyller i din ansökan via vårt rekryteringsystem offentliga jobb. I samband med din ansökan kommer du att kunna uppge vilken eller vilka mottagningar du kan tänka dig arbeta på. Efter att du skickat in din ansökankommer du att bli kontaktad av rekryterande chef för den mottagning du söker dig mot.

Vilka mottagningar som har lediga tjänster under sommaren 2019 hittar du nedanför. Här finner du även kontaktuppgifter till mottagningens klinikchef som du är varmt välkommen att höra av dig till vid frågor om en specifik mottagningen.

Mottagningar med lediga tjänster sommaren 2019

Nedan finner du en sammanställd lista på våra mottagningar som söker sommarvikarier och kontaktuppgifter till klinikchefen.

Lediga tjänster inom Region Nord

Region nord KlinikchefMejladressTelefonnummer
GotlandCatarina Sjöninna.sjo@dv.sjv.se010-122 96 77
VårstaLiza Engqvistliza.engqvist@dv.sjv.se010-122 88 44
FjärdhundraThomas Erikssonthomas.eriksson@dv.sjv.se010-122 86 47
NerikeThomas Erikssonthomas.eriksson@dv.sjv.se010-122 86 47
Södra DalarnaAune Maria EbnerAune.Maria.Ebner@dv.sjv.se010-122 86 26
MoraMarie Dartgardmarie.dartgard@dv.sjv.se010-122 86 05
Gävle, Bollnäs, HudiksvallAnna-Carin SjöbergAnna-Carin.Sjoberg@dv.sjv.se010-122 85 24
Sundsvall, SollefteåMalin Plantin Sjöblommalin.plantinsjoblom@dv.sjv.se010-122-81 10
ÖrnsköldsvikMarlene WiklanderMarlene.Wiklander@dv.sjv.se010-122 83 68
Jämtland, HedeMarte SvedjestenMarte.Svedjesten@dv.sjv.se010-122 84 26
Vännäs, ÅnäsetMonica ÅgrenMonica.Agren@dv.sjv.se010-122 83 15
Lycksele, VilhelminaJonna Forsénjonna.forsen@dv.sjv.se010-122 82 85
SkellefteåCaroline Anderssoncaroline.andersson@dv.sjv.se010-122 82 32
Piteå/ÄlvsbynLinda Callenberglinda.callenberg@dv.sjv.se010-122 81 68
KalixKristina OlssonKristina.Olsson@dv.sjv.se010-122 81 48
KirunaPetra Wadlund Lindhpetra.lindh@dv.sjv.se010-122 81 03

Lediga tjänster inom Region Syd

Region sydKlinikchefMejladressTelefonnummer

Österlen/Sjöbo

Christina Judin

Christina.judin@dv.sjv.se

010-122 98 25

Karlshamn, Kristanstad

Carlos Kallay

carlos.kallay@dv.sjv.se

010-122 97 66

Gamleby, Vimmerby

Lena Jakobsson

lena.jakobsson@dv.sjv.se

010-122 96 06

Flyinge

Anna Riis Hindhede

anna.hindhede@dv.sjv.se

010-122 98 54

Nordvästra Skåne, Halmstad

Peter Jacobsson

peter.jacobsson@dv.sjv.se

010-122 95 06

Växjö, Forsheda

Karin Annborn

Karin.annborn@dv.sjv.se

010-122 80 46

Kungsbacka

Karolina Dahlqvist

karolina.dahlqvist@dv.sjv.se

010-122 94 64

Norrköping, Söderköping

Isabell Tallberg

Isabell.Tallberg@dv.sjv.se

010-122 90 70

Väderstad, Borensberg

Carina Söderlund

Carina.Soderlund@dv.sjv.se

010-122 90 67

Eskilstuna/Flen/Nyköping

Helena Sixtensdotter Sandberg

helena.sixtensdotter.sandberg@dv.sjv.se

010-122 89 46

Falköping, Skara, Tibro

Ylva ter Horst

Ylva.terHorst@dv.sjv.se

010-122 91 66

Vårgårda

David Köster

david.koster@dv.sjv.se

010-122 93 47

Stenungsund-Lilla Edet

Anna Beckman

anna.beckman@dv.sjv.se

010-122 92 66

Bäckefors, Frändefors

Lena Hallqvist

Lena.Hallqvist@dv.sjv.se

010-122 93 07

Arvika, Sunne, Säffle

Caroline Bössfall

caroline.bossfall@dv.sjv.se

010-122 87 47

Kristinehamn

Carina Pettersson

carina.pettersson@dv.sjv.se

010-122 93 07

 

Kontakta oss

Har du frågor om oss som arbetsgivare eller våra lediga tjänster är du välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.