Se till att alla grisar äter. Kasta eventuellt lite foder in i boxen och se om alla grisar är aktiverade.
Justera eventuella foderautomater så att alla grisar lätt kan äta
På dag 0-4, se till att det finns lätt tillgång till tråg-, automat- eller golvutfodring
Under perioden då det uppstår problem med diarré (oftast dag 4-10) kan det krävas att grisarna fodras restriktivt med en avvänjningsblandning.
Restriktiv utfodring är en reduktion på 30-50 %. Alla grisar ska kunna äta samtidigt vid restriktiv utfodring annars får någon för mycket och andra ingenting
Matning minst fyra gånger om dagen under de första dagarna hjälper till att få grisarna att äta så snart som möjligt. Strö fodret på golvet eller i ett långt tråg, då kan också de minsta och svagaste komma till. Grisarna behöver inte mer foder än de har ätit efter 30 minuter.
Se till att få alla grisarna att äta så snart som möjligt efter avvänjning. De grisar som inte äter den första dagen får ofta diarré.
Lägg vid behov ett foder på det fasta golvet på ett sätt så att grisarna tvingas att passera friskt foder. Detta görs fyra gånger dagligen de första 2 dagarna efter avvänjning.
De nyavvanda grisarna måste ha samma foderblandning som de fick i grisningsavdelningen så de får med en smak de är vana vid.
Vid utfodring på golvet får golvet vara rent och fodret måste spridas så att alla grisar har tillgång till fodret samtidigt.
De nyavvanda grisarna är vana att äta samtidigt. Se därför till att det finns tillräckligt med ätplatser vid utfodring med tråg eller utfodring på det fasta golvet.
Diarréutbrott
Vid utbrott av diarré utan dödsfall reduceras fodermängden med 50 %
Vid utbrott av diarré med dödsfall tas fodret bort helt i ett dygn, dagen efter ges bara 50 %. Extra vatten i tråg behövs.